Adventistų bažnyčios Sabatos Biblijos mokykla Lietuvoje

Baltijos Unija susikūrė 1924 metais. Į jos sudėtį įėjo Estijos, Latvijos konferencijos ir Lietuvos Misijos Laukas. 1927 metais Baltijos Unija įsijungė į Trans Europinę Diviziją. Vyriausybei spaudžiant, 1936 metais Baltijos Unija likviduota. Nuo 1940 iki 1990 metų Baltijos Unija priklausė Euro Azijos Divizijai. Žlugus Tarybų Sąjungai, 1994 metais Baltijos Unija vėl buvo prijungta prie Trans Europinės Divizijos.

1919 – 1941 metai

Septintosios dienos adventistų Bažnyčia savo veiklą Lietuvoje pradėjo jau XIX a. pabaigoje Klaipėdos krašte (Mažojoje Lietuvoje). Didžiojoje Lietuvoje Adventistų Bažnyčia veikė po I-ojo Pasaulinio karo (1914-1919). Pirmoji tikinčiųjų grupė (Didžiojoje Lietuvoje) buvo įkurta Žagarės mieste iki 1919m. Šiame mieste dirbo pamokslininkas Vilhelmas Štrolis.

1920 m. organizuotas Septintosios dienos adventistų Bažnyčios Lietuvos Misijos laukas (LML), į kurio sudėtį įėjo Didžioji Lietuva ir Klaipėdos kraštas.

1924 m. Lietuvoje gyveno 80 Adventistų bažnyčios narių.

1925 m. veikė Sabatos mokyklos skyrius. Tais pačiais metais Adventistų Bažnyčios Lietuvos misijos laukas Kaune įkūrė leidyklą ”Uola”. Ji leido periodinį leidinį “Krikščionies namų prietelis”, nuo 1930 m. leidinys vadinosi “Dabarties klausimai”. 1929 m. išleido 16 traktatų įvairiais klausimais. Tais pačiais metais buvo išleistas giesmynas “Kanklių aidai” su 132 giesmėmis. Iki karo leidykla išleido keletą knygų: “Kelias į Kristų”, “Pasaulio krizės išvakarėse”, “Būsimasis pasaulio karas”, “Kuomet ateis geresni laikai”, “Kova prieš Dievą” ir kitas. Apie 10 knygnešių platino šią ir kitą literatūrą. Redaktoriais leidykloje dirbo: M. Gnedinas, V. Štrolis, V. Kavaliauskas, K. Strazdauskas, P.Bluzmanas.

Prieš II-ąjį Pasaulinį karą Adventistų Bažnyčios Lietuvos misijos laukas – as vienijo daugiau kaip 500 narių.

1940 – 1991 metai

Adventistų bažnyčios archyvuose paskutinė Sabatos Biblijos mokyklos skyriaus veikla užfiksuota 1946 m. Per laikotarpį, kai Baltijos Unija priklausė TSRS teritoriją apimančiai Euro Azijos Divizijai, ryšiai su išoriniu pasauliu buvo nutrūkę. Taigi nebuvo įmanoma Sabatos pamokų, kaip ir visos kitos religinės literatūros ir medžiagos, gauti iš užsienio, iš Adventistų bažnyčios centro. Viešai buvo draudžiama ruošti ir platinti bet kokią religinę literatūrą ar medžiagą, nors Adventistų bažnyčia ir buvo legali. Tačiau vietoje tikintieji ruošė medžiagą Sabatos mokyklai, Maldos savaitės skaitinius ir Ryto sveikinimus. Nemažai tam pasišventusių žmonių per tai nukentėjo, buvo persekiojami, sodinami į kalėjimus ir pan.

Daugiausia pastorius Kontaučiūnas (mirė 1988 m.) iš rusų kalbos pamokėlę vertė į lietuvių kalbą ir rašomąja mašinėle spausdino reikalingu tiražu. Kadangi spausdinama 12 – 16 lapų per kalkę, pamokėlės būdavo labai sunkiai išskaitomos, ypač paskutiniai egzemplioriai. Spausdinama iki 30 egzempliorių kas ketvirtį.

Reikia priminti ir tai, kad ne visi tuo metu turėjo Bibliją, o ir turimos buvo XIX amžiaus vertimo ir to meto kalbos stiliaus.

1968 metais Danielius Oželis pasikrikštijo ir netrukus ėmėsi versti pamokėles ir visą kitą tiek periodinę, tiek ir dvasinę literatūrą iš rusų kalbos į lietuvių kalbą. Pradžioje Sabatos mokyklos pamokas rašė ranka per kalkes dviem egzemplioriais. Po to pastorius Kontaučiūnas mašinėle padaugindavo iki reikiamo skaičiaus. Vėliau ėmė spausdinti mašinėle per du kartus su kalkėmis ir taip palengvėjo darbas. Tokiu būdu Sabatos mokyklos pamokėlės Lietuvoje plito iki 1991 m.

1991 – 2008 metai

Žlugo didžioji galybė – Tarybų Sąjunga. Atsidaro sienos. Prasideda bendravimas ir ryšių užmezgimas. Pradedamos gauti Sabatos mokyklos pamokos (ir visa kita literatūra) tiesiogiai iš bažnyčios pasaulinio centro.

Apie 1991 m. iš Rygos gautas rotatorius (tai tokia kopijavimo mašina, kuri rašomąja mašinėle ant vaškinio popieriaus išspausdintą tekstą padaugindavo reikiamu tiražu.) Privalumas buvo tas, kad kokybė tapo žymiai geresnė, bet ji daugiau spausdino broko negu kokybiškos medžiagos. Juo naudojamasi iki 1994 m.

Nuo 1991 metų Sabatos mokyklos pamokos pradėtos versti iš visame adventistų pasaulyje naudojamos vieningos medžiagos.

1994 m. Baltijos Unija, drauge su Lietuvos Misijos Lauku, grįžta į Trans Europinę Diviziją. Nelikus suvaržymų, atsirado galimybė visą literatūrą spausdinti spaustuvėse. Pamokos suaugusiems kokybiškai leidžiamos (su spalvotais viršeliais) lietuvių kalba.

1995 m. Adventistų bažnyčiai Lietuvoje priklauso 571 narys.

1997 m. įsikuria Sabatos mokyklos ir Asmeninio tarnavimo skyrius.

2007 m. išleisti keturi spalvingi krikščioniški leidiniai jaunesniojo mokyklinio amžiaus vaikams (6-9 m.). Paruoštos 52 pamokos.

2008 m. išleistos Biblijos pamokos paaugliams nuo 10 iki 14 m. “Pergalė”. Paruoštos 32 pamokos. Jose pateikiamos Biblijos istorijos. Taip pat išleista metodinė medžiaga mokytojams “Pergalė”, apmokant jaunesnio amžiaus paauglius (nuo 10 iki 14 m.).  Vertimu, medžiagos dauginimu rūpinasi Vaikų skyrius.