IŠMINČIŲ ŽODŽIAI

     Nors daug Biblijos knygų yra pilnos gilių dvasinių ir teologinių tiesų, Patarlių knyga yra kupina praktinių ir žemiškų kasdienio gyvenimo patarimų.
Glausta, puikiai subalansuota, poetiška, sąmojinga, parašyta vartojant humorą, Patarlių knyga yra visuotinė, lengvai įsimenama, tokia, kurioje užrašytos puikios mintys, kartais net pranokstančios iškalbą ir tikslią argumentaciją.
Pavyzdžiui: „Nueik pas skruzdėlę, dykaduoni, patyrinėk jos kelius ir pasimokyk išminties“ (Pat 6, 6). Arba: „Geriau gyventi dykumos šalyje, negu su irzlia ir priekabia žmona“ (Pat 21, 19). Arba: „Jei tavo priešas alkanas, pavalgydink jį duona; jei ištroškęs, pagirdyk vandeniu; nes taip jam krausi žarijas ant galvos, ir VIEŠPATS tau atlygins“ (Pat 25, 21–22). Kas gali pamiršti tokius posakius?
Patarlių knyga liudija daugybės kartų sukauptą išmintį. Žmogiškuoju šios knygos autoriumi įvardytas Saliamonas (Pat 1, 1–9, 18; 10, 1–22, 16; Pat 25–29); neįvardytieji pavadinti senovės Artimųjų Rytų pasaulio išminčiais (Pat 22, 17–24, 22; 24, 23–34); taip pat užrašyti ir ne izraelito Agūro žodžiai (Pat 30, 1–33). Knygoje net pripažintas karaliaus Ezekijo įnašas (Pat 25, 1). Kai kuriais atvejais Patarlių knyga taip pat atspindi senovės Artimųjų Rytų tekstus, ypač iš senovės Egipto.
Tačiau Patarlių knyga yra Dievo Žodis, nes šios knygos autoriai užrašė visus šiuos posakius įkvėpti Dangaus. Nors tekste Dievas retai minimas tiesiogiai, Jis visada šalia. Kad ir kur būtume – aikštėje, kalbant, valgant, geriant, dirbant, perkant, parduodant, bendraujant ar mylint, Dievas yra šalia. Patarlių knygos Dievas nėra tik religingo žmogaus Dievas, kunigas ar garbintojas. Pamaldumas čia apvilktas darbiniais rūbais.
Patarlių knyga taip pat moko, ką reiškia bijoti Dievo (Pat 1, 7; 31, 30) ne tik bažnyčioje, bet kasdieniame mūsų gyvenime, nes mūsų gyvensena kalba garsiau už mūsų pamokslus, maldas ir net aukas (Pat 28, 9; 15, 8).
Patarlių knygoje išmintis atskleista pripažįstant Viešpatį visur (Pat 3, 6); išmintis – gyventi tikėjimu ir paklusnumu; išmintis – būti žmogumi Dievo Kūrėjo akivaizdoje.
Patarlių knyga moko būti išmintingiems, bet konkrečiai, praktiškai. Knyga atsako į tokius klausimus: kaip ir ko turėčiau mokyti savo vaikus? Kaip aš galiu būti laimingas ir ką daryti, kad man sektųsi? Kodėl man kyla bėdų dėl pinigų? Kaip aš galiu būti paaukštintas pareigose? Kaip aš galiu atsispirti seksualinėms pagundoms? Kaip turėčiau pažaboti pyktį ar liežuvį?
Galiausiai, išmintis nebūtinai yra protiniai sugebėjimai. Priešingai, tam, kuris yra užtikrintas savo protiniais sugebėjimais, kyla didžiausia grėsmė pasirodyti kvailiu, nes net protingiausias žmogus žino labai mažai. Žmogus gali laikyti save išmintingu ir dėl to nebesiekti didesnio pažinimo. Tačiau išminties sąlyga – būti nuolankiu, jausti mūsų poreikį ir prašyti išminties.
Patarlių knyga yra gili ir turtinga. Šioje knygoje aprašyta daug temų. Atsižvelgiant į tam tikrus apribojimus, turėjome pasirinkti, kokias temas galime tyrinėti. Negalime apimti visko, bet tai, ką paliesime, iš tiesų yra verta pamaldžiai ištyrinėti.

     Jacques B. Doukhan yra hebrajų kalbos ir Senojo Testamento egzegezės profesorius bei žydų ir krikščionių tyrimų instituto Septintosios dienos adventistų seminarijoje Andrews universitete direktorius. Doukhan yra Prancūzijos pilietis (gimęs Alžyre). Jis apgynė hebrajų kalbos daktaro laipsnį Strasbūro universitete ir teologijos mokslų daktaro laipsnį Andrews universitete.