Tyrinėdami Bibliją, pirmiausia turime suprasti, apie ką konkrečiai kalbama tyrinėjamame tekste. Po to turime sužinoti, kaip šį tekstą galėjo suprasti gyvenusieji Biblijos laikais. Ir galiausiai turime pritaikyti jį asmeniškai savo dvasiniam augimui.
Kaip teisingai suprasti skaitomą Šventojo Rašto tekstą?
1. Bibliją tyrinėkite be išankstinio nusistatymo.
2. Maldoje prašykite Šventosios Dvasios, kad Ji padėtų teisingai suprasti Dievo valią.
3. Iškelkite tinkamus klausimus, kurie susieti su teksto kontekstu ir turiniu. Keletą kartų perskaitykite eilutes prieš tyrinėjamą tekstą ir po jo, kad suvoktumėte konteksto prasmę.
4. Išsiaiškinkite tyrinėjamo teksto parašymo tikslą ir priežastį. Su kokia istorine, politine, ekonomine situacija susidūrė rašytojas ir tie, į kuriuos jis kreipiasi? Nustatykite, kokie buvo to meto papročiai.
Istorija padeda mums suprasti, ką tekstu norėta pasakyti pirmiesiems skaitytojams – Biblijos laikų žmonėms.
Istorinį tam tikros Biblijos vietos pagrindą padeda suprasti Biblijos komentarai, žodynai, enciklopedijos, Biblijos abėcėlinės rodyklės (Simfonija) ir įvadai į ST ir NT.
Įsidėmėkite, kad ne viskam, kas užrašyta Biblijoje, Dievas pritaria. Dievas neatsako už blogus žmonių veiksmus ir jų pasekmes.
5. Palyginkite, ką sako kiti Biblijos tekstai tuo klausimu.
6. Atkreipkite dėmesį, kuriai literatūros rūšiai priklauso Biblijos tekstas: ar tai poezijos kūrinys, ar tai istorinė knyga, ar tai psalmė, palyginimas, ar pranašystė ir t. t.
7. Jei galite, naudokitės keliais vertimais, kad galėtumėte palyginti svarbias Biblijos vietas. Atkreipkite dėmesį, kad mintis vienuose vertimuose yra išreikšta aiškiau nei kituose.
8. Pagalvokite, kaip, sekdami pateiktu patarimu, galite pakeisti savo gyvenimo būdą. Įsiminkite tas eilutes, kurios padeda sustiprinti jūsų dvasinį gyvenimą.
Biblijos tyrinėjimas, išsiaiškinant žodžių reikšmes
Mes turime nustatyti tam tikro žodžio vartoseną, jo reikšmę tam tikrame Biblijos tekste, atsižvelgiant į kontekstą. Priklausomai nuo konteksto, bet kuris žodis gali turėti skirtingas reikšmes. Todėl svarbu sužinoti, ką Biblijos rašytojai turėjo galvoje, vienaip ar kitaip jį pavartodami.
1. Pasirinkite žodį tyrinėjimui. Turėtumėte pasirinkti tokį žodį, dėl kurio jums kyla klausimų, arba kuris atrodo įdomus.
2. Nustatykite žodžio reikšmę; kad tai padarytumėte, reikia palyginti, kaip jis vartojamas kituose Biblijos tekstuose. Išrašykite įvairias to žodžio reikšmes, kad pamatytumėte jo vartoseną skirtingais atvejais.
4. Nustatykite, kaip laikui bėgant, keitėsi žodžio reikšmė. Ką jis reiškė skirtinguose kontekstuose ar situacijose?
5. Pritaikykite jo reikšmę savo gyvenimui.
Tyrinėdami galite pasinaudoti Biblijos žodynais, komentarais arba Biblijos tekstų abėcėline rodykle (Simfonija). Taigi galėsite nustatyti, kiek kartų šis žodis pavartotas Biblijoje, kokia žodžio kilmė bei pirminė reikšmė.
Biblijos asmenų biografijos tyrinėjimas
1. Išsirinkite Biblijos asmenį, kuris labiausiai jus domina. Patyrinėkite, kaip tas asmuo mąstė, priėmė sprendimus, pažiūrėkite, ką sako Biblija apie jo elgesio motyvus.
2. Surašykite pirmuosius įspūdžius apie jį. Pasinaudodami prieinamais šaltiniais, surašykite viską apie tą asmenį. Kiek įmanoma daugiau sužinokite apie jo gyvenimą. Atkreipkite dėmesį į socialinę kilmę, tėvus, sprendimus, tarpusavio santykius, įpročius, asmeninius gabumus ir pasiekimus. Atkreipkite dėmesį į įvykius, susijusius su to žmogaus gyvenimu.
3. Susipažinkite su to žmogaus charakterio ypatumais, kaip jie paveikė jo santykius su Dievu. Peržvelkite visą turimą medžiagą ir prie kiekvieno Šventojo Rašto teksto surašykite išvadas apie žmogaus charakterį.
4. Kokias Biblijos tiesas įgyvendino žmogus, kurio gyvenimą jūs tyrinėjate?
5. Pritaikykite sau gautas žinias apie Biblijos asmenį.
Pranašystės Šventajame Rašte
Pranašiškoji literatūra sudaro didelę Biblijos dalį. Pranašystė gali būti visuotinė arba apokaliptinė.
Visuotinė pranašystė (pavyzdžiui, Joelio, Izaijo, Jeremijo) susieta su tuometiniais istoriniais įvykiais, kurie neretai yra paskutiniųjų laikų įvykių pirmavaizdis (turintys dvejopą reikšmę).
Apokaliptinė pranašystė (pavyzdžiui, Danieliaus ir Apreiškimo Jonui) turi tris pagrindines ypatybes: 1) ji parodyta regėjime arba sapne; 2) joje gausiai naudojami simboliai; 3) ji iš esmės skirta paskutiniesiems laikams.
– Kiekvienai pranašystei iškelkite tris klausimus: a) kodėl buvo duota pranašystė? b) ką ji reiškė pirmiesiems klausytojams? c) ką ji reiškia mums šiandien; kokie teksto principai tinka mums?
– Pažvelkite, ar tekste nėra žodžių arba posakių, kurie paaiškina patį tekstą.
– Išsiaiškinkite, ar pranašystės parašymo metu įvyko kokie nors istoriniai įvykiai, kurie paaiškintų jos prasmę. Jei tinkamų įvykių nebuvo, ieškokite įvykių pranašystei suprasti vėlesniame istorijos laikotarpyje.
– Susipažinkite su Biblijos simboliais ir pritaikykite juos pranašystei.
Poetinės Šventojo Rašto knygos
Psalmių knyga – tai įkvėptų maldų, poezijos ir giesmių rinkinys. Ją suprasime geriau, jei suvoksime, kad psalmes žydai parašė hebrajų kalba. Biblijos poezija – tai Dievo žodžiai mums, kuriuos tarė Dievui arba apie Jį kalbėjo pasišventę, įkvėpti žmonės. Šie įkvėpti žodžiai įžiebia viltį, sukelia džiaugsmą mūsų širdyse ir patenkina didžiausias mūsų dvasines reikmes.
– Poezijoje antrosios eilutės prasmė dažnai sugretinama su pirmąja. O kartais antrosios eilutės mintis supriešinama su pirmąja.
– Biblijoje yra daug poezijos rūšių, tai: raudos, padėka, šlovinimai, pagalbos prašymai arba džiaugsmo ir gyriaus išreiškimas. Skaitydami psalmę nustatykite jos rūšį, tada galėsite geriau ją suprasti.
Palyginimai Šventajame Rašte
Naujojo Testamento palyginimas – tai trumpas pasakojimas, skirtas vaizdingai parodyti dvasinę tiesą, panaudojant žinomus ir suprantamus dalykus.
– Išsiaiškinkite, kokiems klausytojams skirtas palyginimas; tai padės suprasti palyginimą. (Čia vėl matome, kaip svarbu atsižvelgti į kontekstą.)
– Kad geriau suprastumėte palyginimą, perskaitykite jį keletą kartų. Kas pirmiausia patraukia jūsų dėmesį? Palyginimai dažnai atsako į klausimą arba padeda išspręsti tam tikrą problemą; dažnai leidžia mums susidurti akis į akį su mūsų nuodėminguoju “aš”, arba išaiškina mums kokią nors dvasinę tiesą.
– Palyginime svarbu atrasti vieną pagrindinę mintį;